samochodzik-i-templariusze-youtube Nowe Przygody 1970 - lewo
   


"Pozwolenie na przywóz lwa" ("Pierwsza przygoda Pana Samochodzika") - recenzja


Recenzja / Wydania / Ciekawostki / Zmiany


'Pozwolenie na przywóz lwa', Nasza Księgarnia, 1961 r.        "Pozwolenie na przywóz lwa" to pierwsza, napisana przez Zbigniewa Nienackiego dojrzała, samodzielna powieść o przygodach Pana Tomasza NN, nie włączona pierwotnie do serii "Pan Samochodzik".
Pierwsza, co nie znaczy że wydana jako pierwsza. Wydana została dopiero w 1961 roku, przez Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", tj. w kolejności jako trzecia, po wydanych wcześniej, kolejnych przygodach Tomasza, Uroczysku (w 1957 r.) i Skarbie Atanaryka (w 1960 r.).

To zamieszanie sprawiło, że Uroczysko uważane było za pierwszą powieść przygód Pana Tomasza. Tym bardziej, że o ile Uroczysko i Skarb Atanaryka (pod nazwą "Świętry relikwiarz"), zostały jako pierwsze (w 1993 roku) włączone do tzw. "Kanonu" przygód Pana Tomasza stworzonego przez Oficynę Wydawniczą "Warmia" - zanim jeszcze został "Panem Samochodzikiem" po odziedziczeniu "whikułu" po wóju Gromille.

Włączenie do tego "Kanonu" Pozwolenia na Przywóz lwa, nastąpiło dopiero na koniec serii tj.w roku 1996, z numerem "0" i pod zmienionym tytułem "Pierwsza przygoda Pana Samochodzika", ponieważ kanon 14 pozycji z serii "Pan Samochodzik" został już zakończony.

Zakwalifikowanie tej pozycji do kanonu, okazało się trwałe (w przeciwieństwie, do zaliczanych już do tzw. "kontynuacji" pozycji Warmii pt. Nieuchwytny Kolekcjoner i Testament rycerza Jędrzeja) , czego wynikiem jest tworzenie kanonu wszystkich wydań z serii "Pan Samochodzik" przez Wydawnictwo Siedmioróg w 2018 roku (a wczśniej w 2016 roku - w broszurowej serii - powiązanego z Siedmiorogiem, Wydawnictwa Edipresse-Kolekcje), po uzyskaniu praw wydawniczych.

'Pierwsza przygoda', Siedmioróg, 2018 r.Właśnie z tylnej okładki Wydawnictwa Siedmioróg z 2018 roku (w serii "Biblioteka młodzieżowa" pod nr 41 ) zacytuję recenzję tej pozycji"

" Pierwsza przygoda Pana Samochodzika jest powieścią należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść ukazała się pierwotnie pod tytułem Pozwolenie na przywóz lwa i dopiero po latach od pierwszego wydania została włączona do późniejszego cyklu powieści o Panu Samochodziku. W Pierwszej przygodzie charyzmatyczny bohater nie jest jeszcze dedektywem, lecz młodym dziennikarzem, który decyduje się wyruszyć na daleką Syberię, do ówczesnego Związku Radzieckiego, by wyjaśnić intrygującą, historyczną zagadkę polskiego szlachcica Nicefora Czernichowskiego. Daleka wyprawa do twierdzy Ałbazin nad Amurem przemienia się w wielka przygodę, w której nie zabraknie ani zaskakujących odkryć, ani wątków kryminalnych , ani niespodziewanych zwrotów akcji, ani pierwiastka humoru. Bohater trafia na trop skarbu, poznaje wiele niezwykłych ludzi, dociera do niecodziennych miejsc. Wielbiciele Pna Samochodzika odnajdą w Pierwszej przygodzie wszystkie elementy charakterystyczne dla serii, w tym także element historyczny, chwilami niemal przeniesienie w czasie do tajemnic i zagadek sprzed trzystu lat."