samochodzik-i-templariusze-youtube Nowe Przygody 1970 - lewo
   


"Skarb Atanaryka" - recenzja


Recenzja / Wydania / Ciekawostki / Zmiany


  'Skarb Atanaryka', Nasza Księgarnia, 1960 r.   
  "Skarb Atanaryka" to dość słaba pozycja, umieszczona w serii po raz pierwszy w kanonie przygód Pana Samochodzika przez Wydawnictwo Warmia, w 1993 r., a póżniej kontynuowana w wydawnictwach Świat Ksiązki (w 1997 r.) i Siedmioróg w wydaniu "miękkim" z 2018 r.(poprzedzonym przez jego spółkę-córkę Edipresse-Kolekcje w 2016 r.). Wcześniej była to oddzielna książka, nie związana z Panem Samochodzikiem wydana po raz pierwszy w 1960 r. przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

        Opowiada o przygodach Tomasza, absolwenta studiów z zakresu historii sztuki, który wyjeżdża na obóz archeologiczny na Kaszubach. Logicznie jest to luźna kontynuacja przygód z powieści "Uroczysko". Tomasz wspomina swoje przygody tamże i pojawia się znana nam Babie Lato. Tak więc Warmia wyraźnie namieszała umieszczając te książki w odwrotnej kolejności, ale tę kolejność zachował Siedmioróg w swoim kanonie z 2018 roku, jako wyraz woli Nienackiego.

        Sama treść jest dość mdła, brakuje jakiegoś przewodniego tropu, a Tomasz jest postacią wielce złośliwą, która wylewa swoje żale na cały świat, krytykuje wszystkich wokoło, a nawet posuwa się do zagrań takich jak pozostawienie dziennikarza z konkurencyjnego tygodnika samego w nocy na bezludnej wyspie, czy też do zaaplikowania środków przeczyszczających niewygodnemu rywalowi do ręki Babiego Lata, o którą to rękę, tak Bogiem a prawdą w ogóle nie zabiega.

        Jednym słowem, "Atanaryk" jest pozycją, którą da się co prawda czytać, jednakowoż jest ona słabsza od poprzedniczki, a już na pewno nie umywa się do prawdziwych tomów o Panu Samochodziku.

Osobiście sądzę, że pomimo wielu wad, pozycja ta przedstawia Pana Tomasza w formie jeszcze nie "ocukrowanej" właściwej następnym "młodzieżowym" powieściom. Pokazane jest, podobnie jak w Uroczysku, prawdziwe życie w obozach wypraw archeologicznych. Jak to się kiedyś mawiało - "tchnie realizmem epoki"

Obok, skan wyklejki wewnętrzej okładki wyd. I z 1960 roku, obrazujący położenie miejsc akcji powieści.