samochodzik-i-templariusze-youtube Nowe Przygody 1970 - lewo
   


Powieści Zbigniewa Nienackiego drukowane przez Wydawnictwo Euro


        Pierwszy "Samochodzik" wydany przez Euro, to "Księga strachów" - jeszcze z numerem trzecim, ale już z wieloma zmianami, co zauważyłem przy kartkowaniu książki. Wydaje się zatem, że pomysł "udoskonalenia" przygód Tomasza pojawił się nie w Warmii dopiero, ale już kilka lat wcześniej - choć jego autorzy byli jednak ci przecież sami... Nasuwa mi się tu przy okazji rzecz do sprawdzenia, czy kontynuacja "kolorowej" serii również nie jest mocno poprawiana?
        Data wydania tej pierwszej pozycji nie jest pewny - Biblioteka Narodowa podaje, że był to rok 1990, choć mnie osobiście wydaje się, że to byłoby to nieco za wcześnie i że raczej należy przyjąć 1991.
        Wydawnictwo to przejęło następnie i doprowadziło do końca (czyli do tomu dwunastego - wówczas jeszcze ostatniego) rozpoczętą przez Pojezierze "kolorową" serię Pana Samochodzika. Jeśli jednak przyjrzymy się uważnie okładkom - zauważymy pewne, co prawda niezbyt wielkie, zmiany: nieco inaczej wyglądają litery układające się w nazwisko Autora oraz tytuł, o wiele prostsza jest grafika. Jak to wytłumaczyć?
        Myślę, że w miarę prosto. Z jednej strony wydawcy chcieli upodobnić swój produkt do rozpoczętej już i nie dokończonej serii, aby nikt nie miał wątpliwości, że jest to jej prosta kontynuacja, z drugiej zmienił się twórca grafiki, zatem nie można było wykorzystać projektów, do których prawa autorskie miał zapewne pan Adam Kurłowicz, z kolei ów nowy grafik - pan Andrzej Mierzyński - hołdował najwidoczniej zasadzie mniej skomplikowanych rysunków. Przy okazji wypada też wspomnieć, że został on potem autorem projektów okładek do "czarnej serii" Warmii, a jego syn Sebastian jest jednym z kontynuatorów przygód Pana Samochodzika.
        Na tylnej okładce nie pojawia się już krótka notatka o Autorze, wraz z zachętą do nadsyłania korespondencji, którą umieszczało Pojezierze. Zrezygnowano również - niemal na pewno ze względów finansowych ze - znakomitych skądinąd - ilustracji Szymona Kobylińskiego.
        Adres umieszczany w wydanych przez Euro "Samochodzikach" jest identyczny, jak obecny adres działu handlowego Warmii, co zresztą nie powinno dziwić, gdyż obie firmy założone zostały przez panów Jerzego Przerackiego i Mieczysława Nowaka (w pierwszej spółce mieli jeszcze innych wspólników):

PW-H "EURO" - Dział Handlowy
10-686 Olsztyn
ul. Barcza 5/12
tel. 39-96-43

        Już wtedy najprawdopodobniej wydawcy wpadli na pomysł włączenia do cyklu przygód Pana Samochodzika kilku wcześniejszych powieści Nienackiego. Bowiem właśnie w posłowiu do ostatniej książki z oryginalnej serii (to znaczy do "Człowieka z UFO") umieszczono poniższe cztery linijki tekstu:

        "W przygotowaniu kolejne książki Zbigniewa Nienackiego:

  1. Pierwsza przygoda Pana Samochodzika
  2. Skarb Atanaryka
  3. Uroczysko"

        Ta lista wygląda nieco dwuznacznie i właściwie nie wiadomo, czy wydawcy mieli tu na myśli jedynie dwa tytuły: "Skarb Atanaryka" i "Uroczysko", czy też trzy, czyli także "Pozwolenie na przywóz lwa" (w tym wypadku musieliby już także planować zmianę tytułu tej powieści).
        Mimo, że na pierwszą hipotezę wskazuje fakt umieszczenia bezpośrednio potem krótkich zapowiedzi jedynie dwóch książek, to tytuł "Pierwsza przygoda" został jednak po latach wykorzystany.

'Księga strachów', Euro, 1990 r.
Księga strachów
1990
Wydania
Recenzja
             'Tajemnica tajemnic', Euro, 1992 r.
Tajemnica tajemnic
1992
Wydania
Recenzja
'Winnetou', Euro, 1992 r.
Winnetou
1992
Wydania
Recenzja
'Niewidzialni', Euro, 1992 r.
Niewidzialni
1992
Wydania
Recenzja
'Złota rękawica', Euro, 1992 r.
Złota rękawica
1992
Wydania
Recenzja
'Człowiek z UFO', Euro, 1992 r.
Człowiek z UFO
1992
Wydania
Recenzja
Galeria okładek

        Wydawnictwo to miało zamiar kontynuować edycję "dorosłych" powieści Nienackiego.
        Plany edycji kolejnych dzieł Autora udało się jednak zrealizować dopiero po powstaniu wydawnictwa Warmia.