samochodzik-i-templariusze-youtube Nowe Przygody 1970 - lewo
   


Powieści Zbigniewa Nienackiego drukowane przez Wydawnictwo Pojezierze


        Zanim przygody Pana Tomasza zebrane zostały przez Pojezierze w jednolitej szacie graficznej, pojawiło się kilka tomów wydawanych samodzielnie.

Przed seriami Galeria okładek
'Nowe przygody', Pojezierze, 1976 r.
Nowe przygody
1976
Wydania
Recenzja
'Niewidzialni', Pojezierze, 1977 r.
Niewidzialni
1977
Wydania
Recenzja
'Winnetou', Pojezierze, 1978 r.
Winnetou
1978
Wydania
Recenzja

        Pod koniec lat siedemdziesiątych Zbigniew Nienacki jako członek Związku Literatów Polskich w oddziale w Olsztynie, był kolegą Andrzeja Wakara - założyciela i dyrektora Wydawnictwa Pojezierze, oraz Jerzego Adama Sokołowskiego, Jerzego Ignaciuka i Józefa Jacka Rojka. W 1979 roku, kiedy jako redaktorzy rozpoczęli oni pracę w wydawnictwie, narodził się tam pomysł wydania kompletu przygód Pana Samochodzika. Tak powstała seria od koloru okładek powszechnie zwaną "białą". Charakterystycznym ich motywem był rysuneczek samochodzika i numer w lewym górnym rogu. Autorem wspaniałych ilustracji do tego wydania, po jednej w każdym rozdziale, był Szymon Kobyliński. Z małym wszakże wyjątkiem - jak sam on napisał w tomie ósmym "białego" wydania:
        "Mimo, iż przekazano mi do zilustrowania cały cykl Pana Samochodzika, to gdym zobaczył w poprzednim wydaniu "Tajemnicy tajemnic" rysunki Pani Anny Stylo-Ginter, pełne wyjątkowej wiedzy i artyzmu - ustępuję w tym tomie miejsca, aby zostały powtórzone świetne prace dotychczasowej Ilustratorki. Z ukłonem, Szymon Kobyliński."

Seria "biała" Galeria okładek
'Wyspa Złoczyńców', Pojezierze, 1980 r.
Wyspa złoczyńców
1980
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Pojezierze, 1980 r.
Templariusze
1980
Wydania
Recenzja
'Księga strachów', Pojezierze, 1981 r.
Księga strachów
1981
Wydania
Recenzja
'Niesamowity dwór', Pojezierze, 1981 r.
Niesamowity dwór
1981
Wydania
Recenzja
'Nowe przygody', Pojezierze, 1982 r.
Nowe przygody
1982
Wydania
Recenzja
'Fantomas', Pojezierze, 1982 r.
Fantomas
1982
Wydania
Recenzja
'Zagadki Fromborka', Pojezierze, 1982 r.
Zagadki Fromborka
1982
Wydania
Recenzja
'Tajemnica tajemnic', Pojezierze, 1983 r.
Tajemnica tajemnic
1983
Wydania
Recenzja
'Winnetou', Pojezierze, 1984 r. 'Winnetou', Pojezierze, 1985 r.
Winnetou
1984 ; 1985
Wydania
Recenzja
'Niewidzialni', Pojezierze, 1986 r.
Niewidzialni
1986
Wydania
Recenzja
'Złota rękawica', Pojezierze, 1986 r.
Złota rękawica
1986
Wydania
Recenzja
'Człowiek z UFO', Pojezierze, 1987 r.
Człowiek z UFO
1987
Wydania
Recenzja

        "Winnetou" z tej serii został wydany w dwóch rzutach, w odstępie dziewięciu miesięcy (czerwiec 1984 - luty 1985). Przez te kilka miesięcy cena egzemplarza wzrosła niemal o 50 %. Książka drugiego rzutu jest mniej więcej o połowę grubsza, mimo identycznego układu i ilości stron, ponieważ wydania różnią się gramaturą papieru:
        I rzut - papier klasy V, 71 g.
        II rzut - papier klasy III, 80 g.
        Na okładce drugiego rzutu znajduje się już, podobnie jak we wszystkich innych tomach tej serii, nazwisko Autora, które zapewne przez pomyłkę pominięte zostało w rzucie pierwszym.

Dla wielu fanów Nienackiego, Seria "biała" jest jedynym klasycznym "Kanonem" przygód Pana Samochodzika, wydanych przez jedno wydanictwo, pomimo wielu innych wydań i prób klasyfikacji.
Ostatnia taka próba, nawiązująca do najlepszych, pierwszych wydań dzieł Nienackiego, obejmująca przygody Tomasza, zanim stał się posiadaczem wehikułu wója Gromiłły, a tym samym nabył przydomek "Pan Samochodzik", zrealizowana została przez Wydawnictwo Siedmioróg w 2018 roku w serii "Biblioteka młodzieżowa".

Posiadanie całego "klasycznego" zestawu "Białej serii"jest wyrazem nobilitacji i powodem do dumy dla każdego miłośnika przygód Pana Tomasza.

        W latach następnych, zaczęła ukazywać się druga (będąca także swego rodzaju, klasykiem, ponieważ zawierała tę samą treść co seria "biała"), była seria z kolorową okładką.
Pojezierze zdążyło doprowadzić ją niestety jedynie do tomu siódmego, po czym zostało zlikwidowane na początku lat dziewięćdziesiątych, a seria, po kosmetycznych zmianach graficznych dokończona została, przez wydawnictwo Euro.

Seria "kolorowa" Galeria okładek
'Wyspa Złoczyńców', Pojezierze, 1988 r. 'Wyspa Złoczyńców', Pojezierze, 1990 r.
Wyspa złoczyńców
1988 ; 1990
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Pojezierze, 1988 r. 'Templariusze', Pojezierze, 1990 r.
Templariusze
1988 ; 1990
Wydania
Recenzja
'Księga strachów', Pojezierze, 1989 r.
Księga strachów
1989
Wydania
Recenzja
'Niesamowity dwór', Pojezierze, 1990 r.
Niesamowity dwór
1990
Wydania
Recenzja
'Nowe przygpdy', Pojezierze, 1990 r.
Nowe przygody
1990
Wydania
Recenzja
'Fantomas', Pojezierze, 1990 r.
Fantomas
1990
Wydania
Recenzja
'Zagadki Fromborka', Pojezierze, 1990 r.
Zagadki Fromborka
1990
Wydania
Recenzja

        Na czwartej stronie okładki "kolorowej serii" (z wyjątkiem "Niesamowitego dworu") drukowany był list do czytelników, treści następującej:
Portret z okładki, kolorowa seria, Pojezierze         "Zbigniew Nienacki postanowił kiedyś, że zostanie pisarzem. Pożegnał wtedy swe rodzinne Wielkie Miasto z neonami, tramwajami i mrowiem mieszkańców i osiadł w niewielkim domku z czerwonej cegły na skraju mazurskiej wioski, nad brzegiem Wielkiej Wody, u wrót Wielkiego Lasu. Ta Wielka Woda - to rozlewisko Jezioraka na Pojezierzu Iławskim. Gdy spojrzeć na mapę - zaiste: sama tylko woda i lasy. Żyjąc tedy w owym mazurskim zaciszu sprawił sobie Pan Zbigniew jachcik niewielki dla wypraw wodnych w siną dal i niewielki samochodzik terenowy dla łączności ze światem. I tam też właśnie napisał swoich dwanaście opowieści o Panu Samochodziku i jego przygodach.
        Ta książka, którą masz przed sobą, jest jedną z owych dwunastu. Jeśli jesteś już w szóstej albo w siódmej klasie, to powinieneś ją łatwo przeczytać, a jeśli jesteś młodszy, możesz przynajmniej spróbować. A gdy już powiesz: >przeczytałem wszystko z serii przygód Pana Samochodzika, co było w szkolnej bibliotece możesz napisać do Autora. Napisz zwłaszcza wtedy, gdy zechcesz mu coś zaproponować, gdy jesteś z czegoś rad albo gdy masz powód do smutku. Tak! Bo życie nie składa się z samych radości! Do tej pory słuchał Pan Zbigniew tego, co miał mu do powiedzenia jego własny syn, ale syn mu podrósł i został lekarzem w Wielkim Mieście, daleko od mazurskiej wioski nad Wielką Wodą. Czy są więc w naszym kraju chłopcy i dziewczęta tacy jak w przygodach Pana Samochodzika którym zdarzyło się przeżyć własne wakacyjne przygody? Czy są tacy, którzy potrafią wymyślić coś interesującego? Jeśli są, niech napiszą a my ich listy prześlemy Panu Zbigniewowi. Oto nasz adres:<- możesz napisać do Autora. Napisz zwłaszcza wtedy, gdy zechcesz mu coś zaproponować, gdy jesteś z czegoś rad albo gdy masz powód do smutku. Tak! Bo życie nie składa się z samych radości! Do tej pory słuchał Pan Zbigniew tego, co miał mu do powiedzenia jego własny syn, ale syn mu podrósł i został lekarzem w Wielkim Mieście, daleko od mazurskiej wioski nad Wielką Wodą. Czy są więc w naszym kraju chłopcy i dziewczęta tacy jak w przygodach Pana Samochodzika którym zdarzyło się przeżyć własne wakacyjne przygody? Czy są tacy, którzy potrafią wymyślić coś interesującego? Jeśli są, niech napiszą a my ich listy prześlemy Panu Zbigniewowi. Oto nasz adres:

Wydawnictwo "Pojezierze"
ul. Zwycięstwa 32
10-578 Olsztyn"

        Pojezierze wydawało również inne powieści Zbigniewa Nienackiego dla dorosłych