samochodzik-i-templariusze-youtube Nowe Przygody 1970 - lewo
   


Powieści Zbigniewa Nienackiego drukowane przez Wydawnictwo Siedmioróg


        W starszych edycjach powieści z tego wydawnictwa, nie zostało przeprowadzone "uaktualnienie historyczne" akcji.

W późniejszym okresie, Siedmioróg, pod szyldem Wydawnictwa Edipresse, nadal publikował "stare" klasyczne pozycje Zbigniewa Nienackigo. A od 2018 roku rozpoczął publikacje pod własnym szyldem.
Toteż, obok wydawnictwa Literatura, jest to jedno z nielicznych wydawnictw aktuaalnie kultywujące autentyczny dorobek Pisarza.

Co najważniejsze, Siedmioróg rozpoczął porządkowanie Kanonu klasycznych dzieł Nienackiego z serii "Pan Samochodzik" - porządkowanie to - czym niżej - polegało zarówno na ustaleniu, od 2018 roku (w tzw. "Bibliotece Młodzieżowej" w miękkich okładkach) ostatecznego zestawu tej serii, jak i przywróceniu tekstu pierwotnego, bez poprawek które w największym stopniu dokonało wydawnictwo Warmia.

Siedmioróg, ostatnio jest najbardziej aktywnym wydawnictwem, wydającym książki z serii "Pan Samochodzik" - praktycznie co roku wydaje nową edycję książek Nienackiego.

Edycje te, albo nie różnią się niczym, względnie są to zmiany kosmetyczne, polegające na przesunięciu napisu, zmianie koloru jakiegoś elementu (patrz przykłady: Księga strachów w miękkiej okładce z 1997 r. i z 2005 roku, czy też Zagadki Fromborka w twardej okładce z roku 2009 i 2010, a już ewenementem są "Templariusze" w twardej okładce, z kolejnymi edycjami w 2006, 2008 i 2010 r. z lekko zmieniającą się okładką.)

Ponadto, Siedmioróg wydawał w latach 2015 - 2017 nowe edycje poprzez spółkę Edipresse-Kolekcje, z siedzibą w Warszawie, toteż jego oferta jest, jeżeli chodzi o klasyczne edycje przygód Pana Tomasza napisane przez Nienackiego, obecnie najobfitsza.

I rzeczywiście jedynie oferta Wydawnictwa "Literatura" próbuje dorównać temu wydawnictwu.

AKTUALIZACJA 2018:

Od 2018 roku, wydawnictwo podjęło ambitny plan wydania pod Copyright (C) by Helena Nowicka całości Pana Samochodzika - do chwili obecnej ukazały sie już wszystkie zaplanowane 15 pozycji, w seri wydawniczej: "Biblioteka młodzieżowa"- które umieściłem sukcesywnie na stronie.

Seria roku 2018, właściwie powiela serię wydawniczą pod szyldem "spółki córki" Edipresse-Kolekcje, jednak w stosunku do tej serii dokonano także niewielkich zmiam. Przede wszystkim zrezygnowano z numeracji na okładkach, pozostając w konwencji okładek serii "twardej" - do której dołączono brakujące okładki trzech pierwszych części, których nie było w serii "twardej", tj. "Pierwsza przygoda", "Skarb Atanaryka" i "Uroczysko".

Podobnie jak w serii "Edipresse-Kolekcje" pozostawiono tytuł "Uroczysko" (a nie jak w w wydawnictwie Warmia lub Świat Książki tytuł "Święty relikwiarz"), jednakże zamieniono kolejność wydań podobnie jak w Edipresse-Kolekcje, tj. "Skarb Atanaryka" poprzedza "Uroczysko" - podobnie jak w wydawnictwie Warmia i Świecie Książki.

Obecnie więc Siedmioróg jest jedynym współczesnym wydawnictwem, które wznowiło cały "K L A S Y C Z N Y" zestaw Pana Samochodzika (podobnie jak seria "Biała" lub "Kolorowa" wydawnictwa Pojezierze [a od 1992 Euro]), wzbogacona o wcześniejsze trzy oryginalne dzieła Nienackiego, jako prequele Pana Samochodzika. Zrezygnowano więc ostatecznie (podobnie jak w Edipresse-Kolekcje") z tzw. "Kontynuacji" dopisywanych przez różnych autorów, o czasem watpliwej wartości literackiej i artystycznej.

Sądzę więc, że Siedmioróg ostatecznie ukształtował "K A N O N" przygód Pana Tomasza w serii Pan Samochodzik Nienackiego. Tym bardziej, że kanon ten nawiązuje do najlepszych wydań bez nieuprawnionych poprawek i upiększeń właściwych różnym wydawnictwom.

Poszczególnym tytułom w serii "Biblioteka młodzieżowa" z 2018 r. nadano kolejne numery z tej serii (w stopce tylnej okładki), jednoznacznie ustalono więc ostateczną kolejność wydań ale i zamknieto w ten sposób kanon zgodnie z ostatnim zamysłem Nienackiego.

Choć i w tej materii popełniono niewielka pomyłkę - otóż "Skarbowi Atanaryka" i "Uroczysku", zapewne poprzez błąd redakcyjny nadano ten sam 43 numer, ponieważ poprzedni 41 posiada "Pierwsza przygoda", ominięto więc nr 42, który zgodnie z wyklejką na ostatniej kartce we wszystkich wydaniach, winnno w kolejności piastować "Uroczysko". Poza tym sam "listing" z ostatniej kartki zawiea błąd, ponieważ pomija właśnie "Pierwszą przygodę", która na tej liście powinna być (zgodnie z numeracją) po "Człowieku z UFO", a przed "Skarbem Atanaryka".

A oto numeracja kolejnych pozycji (w ramach serii "Biblioteka młodzieżowa") "Kanonu", nazwanego przez to wydawnictwo (ostatnia kartka) jako "WSZYSTKIE PRZYGODY PANA SAMOCHODZIKA DOSTĘPNE NA WWW.SIEDMIOROG.PL":

29- Wyspa złoczyńców
30 - Templariusze
31 - Księga strachów
32 - Niesamowity dwór
33 - Kapitan Nemo
34 - Zagadki Fromborka
35 - Fantomas
36 - Tajemnica tajemnic
37 - Winnetou
38 - Niewidzialni
39 - Złota rękawica
40 - Człowiek z UFO
41 - Pierwsza przygoda
42 - (brak) [powinno być "Skarb Atanaryka"]
43 - Uroczysko i (omyłkowo) Skarb Atanaryka

Można zastanawiać się jedynie, dlaczego zrezygnowano z twardej okładki w wydaniu z 2018 roku - sądzę, że powód jest prozaiczny - twarda okładka, to większe koszty no i ..... cena ! Prawdopodobnie cena była zaporowa dla młodego (i nie tylko) czytelnika, więc pomysł na obniżenie kosztów i szerszą dostępność, pomimo mniejszej trwałości. (analogia, z "Białą serią" Pojezierza, które także swego czasu było [a dla wielu nadal pozostaje !] "Kanonem" klasycznych wydań Pana Samochodzika, jest dziwnie zbieżna pomimo upływu lat).

Zobaczymy czy wyścig z wydawnictwem Literatura" okaże się skuteczny i Siedmioróg nadal będzie dzierżył palmę pierwszeństwa.


Na odwrocie pierwszej strony "serii miękkiej" z 2018 roku Wydawnictwo Siedmioróg zamieściło obszerną notę informacyjną o życiu i twórczości Zbigniewa Nienackiego oraz o współczesnej recepcji czytelniczej jego dzieł, którą przytaczam w całości poniżej:

"Zbigniew Nienacki urodził sie w 1929 roku. Swojego prawdziwego nazwiska - Nowicki - używał do początku lat 50. Wtedy to otrzymał zakaz publikowania i przybrał pseudonim, pod którym zasłynął w kraju i poza jego granicami. Choć był cenionym reportażystą i autorem powieści dla dorosłych, to największą popularność przyniósł mu cykl przygodowy "Pan Samochodzik". Jego bohater to historyk sztuki, skromnej postury i niewysportowany. Z pasją rozwiązuje zagadki z przeszłości, by ocalić skarby kultury. Nie ma do dyspozycji bmw ani najnowszych wynalazków hi-tech, w pracy muszą mu wystarczyć wiedza, spryt, pomoc młodych przyjaciół (notabene harcerzy) i dziwaczny wehikuł,przypominający "stare, odrapane cółno, na którym ktoś zbudował brezentowy namiot ...". Miliony czytelników, doskonale znają ten dziwaczny pojazd i postać jego właściciela, a książki poświęcone przygodom Pana Samochodzika, wielokrotnie nagradzane i ekranizowane, to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Mimo że Zbigniew Nienacki napisał swój cykl w latach 60-80. XX wieku, Pan Samochodzik nadal należydo ulubionych bohaterów literatury młodziezowej i mimo upływu lat wciąż ma się świetnie. Przebojem zdobył kino i - ostatnio - internet, a miłośnicy twórczości Nienackiego co roku wyruszają na wyprawy śladem Pana Samochodzika. Cykl powieści o jego przygodach znalazł licznych kontynuatorów - dotąd wydano już kilkadziesiąt tytułów i wciąz powstają nowe ! Autor zmarł w roku 1994, a jego bohater ciągle podbija serca kolejnych pokoleń czytelników"

Na końcu tej strony podaję przykłady (skany) tych charakterystycznych niewielkich zmian, które czynią kolejne edycje "serii twardej" (a od 2018 roku także serii miękkiej) Siedmioroga nieco tylko się różniącymi.


Seria w miękkich okładkach
Galeria okładek
'Templariusze', Siedmioróg, 1990 r.
Templariusze,
1990
Wydania
Recenzja
'Księga strachów', Siedmioróg, 1997 r.
Księga Strachów,
1997
Wydania
Recenzja
'Wyspa Złoczyńców', Siedmioróg, 1998 r.
Wyspa złoczyńców
1998
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg, 1998 r.
Templariusze,
1998
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg, 2000 r.
Templariusze,
2000
Wydania
Recenzja
'Niesamowity dwór', Siedmioróg, 2000 r.
Niesamowity dwór,
2000
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg, 2001 r.
Templariusze,
2001
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg, 2003 r.
Templariusze,
2003
Wydania
Recenzja
'Niesamowity dwór', Siedmioróg, 2004 r.
Niesamowity dwór
2004
Wydania
Recenzja
'Wyspa Złoczyńców', Siedmioróg, 2005 r.
Wyspa złoczyńców
2005
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg, 2005 r.
Templariusze,
2005
Wydania
Recenzja
'Księga strachów', Siedmioróg, 2005 r.
Księga strachów
2005
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg, 2006 r.-miękka
Templariusze,
2006
Wydania
Recenzja
         


Seria w twardych okładkach
Galeria okładek
'Templariusze', Siedmioróg, 2006 r.
Templariusze
2006
Wydania
Recenzja
'Księga strachów', Siedmioróg, 2006 r.
Księga strachów
2006
Wydania
Recenzja
'Tajemnica tajemnic', Siedmioróg, 2006 r.
Tajemnica tajemnic
2006
Wydania
Recenzja
'Wyspa Złoczyńców', Siedmioróg, 2007 r.
Wyspa złoczyńców
2007
Wydania
Recenzja
'Niesamowity dwór', Siedmioróg, 2007 r.
Niesamowity dwór
2007
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg, 2008 r.
Templariusze
2008
Wydania
Recenzja
'Księga strachów', Siedmioróg, 2008 r.
Księga strachów
2008
Wydania
Recenzja
'Kapitan Nemo', Siedmioróg, 2008 r.
Kapitan Nemo
2008
Wydania
Recenzja
'Tajemnica tajemnic', Siedmioróg, 2008 r.
Tajemnica tajemnic
2008
Wydania
Recenzja
'Fantomas', Siedmioróg, 2008 r.
Fantomas
2008
Wydania
Recenzja
'Kapitan Nemo', Siedmioróg, 2009 r.
Kapitan Nemo
2009
Wydania
Recenzja
'Zagadki Fromborka', Siedmioróg, 2009 r.
Zagadki Fromborka
2009
Wydania
Recenzja
'Winnetou', Siedmioróg, 2009 r.
Winetou
2009
Wydania
Recenzja
'Niewidzialni', Siedmiogród, 2009 r.
Niewidzialni
2009
Wydania
Recenzja
'Niesamowity dwór', Siedmioróg, 2009 r.
Niesamowity dwór
2009
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg, 2010 r.
Templariusze
2010
Wydania
Recenzja
'Kapitan Nemo', Siedmioróg, 2010 r.
Kapitan Nemo
2010
Wydania
Recenzja
'Zagadki Fromborka', Siedmioróg, 2010 r.
Zagadki Fromborka
2010
Wydania
Recenzja
'Winnetou', Siedmioróg, 2010 r.
Winetou
2010
Wydania
Recenzja
'Złota rękawica', Siedmioróg, 2010 r.
Złota rękawica
2010
Wydania
Recenzja
'Fantomas', Siedmioróg, 2012 r.
Fantomas
2012
Wydania
Recenzja
'Wyspa Złoczyńców', Siedmioróg, 2012 r.
Wyspa złoczyńców
2012
Wydania
Recenzja
'Niesamowity dwór', Siedmioróg, 2012 r.
Niesamowity dwór
2012
Wydania
Recenzja
'Złota rękawica', Siedmioróg, 2012 r.
Złota rękawica
2012
Wydania
Recenzja
'Człowiek z UFO', Siedmioróg, 2001 r.
Człowiek z UFO
2012
Wydania
Recenzja
'Niewidzialni', Siedmiogród, 2014 r.
Niewidzialni
2014
Wydania
Recenzja
       Inne wydania pod szyldem Edipresse ( lata 2015-2017)
Galeria okładek
'Wyspa Złoczyńców', Siedmioróg-Edipresse, 2015 r.
Wyspa złoczyńców
2015
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg-Edipresse, 2015 r.
Templariusze
2015
Wydania
Recenzja
'Księga strachów', Siedmioróg-Edipresse, 2015 r.
Księga strachów
2015
Wydania
Recenzja
'Niesamowity dwór', Siedmioróg-Edipresse, 2015 r.
Niesamowity dwór
2015
Wydania
Recenzja
'Kapitan Nemo', Siedmioróg-Edipresse, 2015 r.
Kapitan Nemo
2015
Wydania
Recenzja
'Fantomas', Siedmioróg-Edipresse, 2015 r.
Fantomas
2015
Wydania
Recenzja
'Zagadki Fromborka', Siedmioróg-Edipresse, 2015 r.

Zagadki Fromborka
2015
Wydania
Recenzja
'Tajemnica tajemnic', Siedmioróg-Edipresse, 2015 r.
Tajemnica tajemnic
2015
Wydania
Recenzja
'Winnetou', Siedmioróg-Edipresse, 2015 r.
Winnetou
2015
Wydania
Recenzja
'Niewidzialni', Siedmiogród-Edipresse, 2015 r.
Niewidzialni
2015
Wydania
Recenzja
'Złota rękawica', Siedmioróg-Edipresse, 2015 r.
Złota rękawica
2015
Wydania
Recenzja
'Człowiek z UFO', Siedmioróg-Edipresse, 2016 r.
Człowiek z UFO
2016
Wydania
Recenzja
'Pierwsza przygoda', Siedmioróg-Edipresse, 2016 r.
Pierwsza przygoda
2016
Wydania
Recenzja
'Skarb Atanaryka', Siedmioróg-Edipresse, 2018 r.
Skarb Atanaryka
2016
Wydania
Recenzja
'Uroczysko', Siedmioróg-Edipresse, 2016 r.
Uroczysko
2016
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg-Edipresse, 2017 r.
Templariusze
2017
Wydania
Recenzja
   


Seria "Miękkich okładek" od 2018 roku (Siedmiorogowa seria: Biblioteka młodzieżowa)


'Pierwsza przygoda', Siedmioróg, 2018 r.
Pierwsza przygoda
2018
Wydania
Recenzja
'Skarb Atanaryka', Siedmiorog, 2018 r.
Skarb Atanaryka
2018
Wydania
Recenzja
'Uroczysko', Siedmioróg, 2018 r.
Uroczysko
2018
Wydania
Recenzja
'Wyspa Złoczyńców', Siedmioróg, 2018 r.
Wyspa złoczyńców
2018
Wydania
Recenzja
'Templariusze', Siedmioróg, 2018 r.
Templariusze,
2018
Wydania
Recenzja
'Księga strachów', Siedmioróg, 2018 r.
Księga Strachów,
2018
Wydania
Recenzja
'Niesamowity dwór', Siedmioróg, 2018 r.
Niesamowity dwór
2018
Wydania
Recenzja
'Kapitan Nemo', Siedmioróg, 2018 r.
Kapitan Nemo
2018
Wydania
Recenzja
'Zagadki Fromborka', Siedmioróg, 2018 r.
Zagadki Fromborka
2018
Wydania
Recenzja
'Fantomas', Siedmioróg, 2018 r.
Fantomas
2018
Wydania
Recenzja
'Tajemnica tajemnic', Siedmioróg, 2018 r.
Tajemnica tajemnic
2018
Wydania
Recenzja
'Winnetou', Siedmioróg, 2018 r.
Winnetou
2018
Wydania
Recenzja
'Niewidzialni', Siedmiogród, 2018 r.
Niewidzialni
2018
Wydania
Recenzja
'Złota rękawica', Siedmioróg, 2018 r.
Złota rękawica
2018
Wydania
Recenzja
'Człowiek z UFO', Siedmioróg, 2018 r.
Człowiek z UFO
2018
Wydania
Recenzja
             Przykładowe, zarejestrowane różnice w grafice okładek, kolejnych edycji serii twardej Siedmioroga:
(różnice te, obok podanych wyżej różnic w grafice przedniej okładki, dotyczą stopki okładki tylnej)

Lata Opis zmiany Przykłady
2006, 2007 Stopka prosta, jedyny istniejący element to indeks z kodem kreskowym

Templariusze
2006

Tajemnica tajemnic
2006

Niesamowity dwór
2007
2008 W wydaniach z tego roku, powyższy element jest na tle paska, będącego przedłużeniem z przedniej części okładki, a w częsci lewej dodano napis Siedmioróg

Templariusze
2008

Kapitan Nemo
2008

Fantomas
2008
2009 Kojejny rok, i kolejna zmiana. Pomiędzy obydwoma elementami, o których powyżej pojawiła się informacja opisowa nt. książki, Kategoria, Seria i Tytuł. Pod paskiem zaś dodany został napis: "Księgarnia internetowa Czytam.eu - największy wybór książek dla dzieci i młodzieży"

Kapitan Nemo
2009

Niesamowity dwór
2009

Niewidzialni
2009
2010, 2012,
2014
Od 2010 roku i latach kolejnych, w stopce tylnej okładki nad elementem opisu książki pojawił sie wąski czerwony pasek z napisem: "STWORZONO I WYPRODUKOWANO W POLSCE", zaś fragment okładki pod paskiem zabarwiono na czerwono ze zmienionym napisem: "Siedmioróg.pl - internetowa księgarnia dla dzieci i młodzieży"

Kapitan Nemo
2010

Fantomas
2012

Niewidzialni
2014
2018 W 2018 roku w "serii miękkiej" utrzymano zasadniczo trend serii twardej, lecz pasek w kilku wydaniach miał nieco inny odcień, a ponadto zrezygnowano z czerwonego paska "seii twardej". Dodano natomiast w lewej częći paska pod napisem siedmioróg.pl po myślniku księgarnia dla wielbicieli dobrej kssiążki. Dodano cenę książki w kwocie 29.99 zł, oraz nazwę serii Biblioteka młodzieżowa: (numer kolejny w ramach tej serii). Numery książek z serii "Pan samochodzik..." są od 29 do 43 obejmując łącznie 15 tomów, czyli cały "kanon" przygóg Pana Tomasza NN.

Pierwsza przygoda
2018

Templariusze
2018

Kapitan Nemo
2018